Toksyczna teściowa. Jak sobie radzić ?

Niczego nie udawaj

Bądź uprzejma na tyle, na ile możesz. Jednak nie odgrywaj  przed nią, czy przed mężem silnej sympatii, której nie ma. Nawet jeżeli wykonujesz różne działania aby ocieplić Wasze relacje, ale nie ma w nich uczciwości, to prawdopodobnie ona i tak odczuje, że nie robisz tego ponieważ tak czujesz.

Nie zważaj na krytykę

Toksyczna teściowa. Jak sobie radzić ?

Nie traktuj poważnie tego, co ma w zwyczaju robić i opowiadać na Twój temat teściowa. Chyba że faktycznie jej słowa mogą być prawdą, jednak nigdy nie są złośliwe! Wówczas zastanów się nad tym, co ona mówi i dlaczego ma takie, a nie inne zdanie. Natomiast wszelkie nieuzasadnione złośliwości i uszczypliwości odpuszczaj i zapominaj o nich. Jest duże ryzyko, że w ten sposób z nią nie wygrasz.

Panuj nad nerwowością

Nie okazuj gniewu, nie krzycz, nie wdawaj się w awantury. Działaj z uśmiechem na ustach, bądź jednak konsekwentna i stanowcza. Pokaż jej, że jesteś dorosła emocjonalnie, bądź kimś, z kim walka po prostu nie ma sensu.

Nie bierz udziału w konflikcie małżonka

Znajdź sobie grupę wsparcia przeciw teściowej (siostra, przyjaciółka), nie mieszaj w to jednak swojego męża! On dla swojej matki zawsze będzie ukochanym dzieckiem i zapewne w jego oczach mama będzie zawsze kimś dobrym i działającym bez złych intencji. Nie zachęcaj go do tego, aby źle myślał i mówił o matce i nie przekazuj mu swoich frustracji. Takie zachowanie grozi ryzykiem powstania między wami nieporozumień i żalu.

Teściowa urządza sobie częste wizyty u was

Kiedy teściowa odwiedza Was za często a przy tym zawsze robi jakąś awanturę – istnieje jedna opcja. Za każdym razem, kiedy ona przyjdzie bez zapowiedzi – po prostu powiedz, że nie masz czasu na wizytę, ponieważ masz inne plany. Ubierz się i wyjdź z domu, chociażby na chwilę, ale ją wypraszając. W końcu zrozumie, że dobrze najpierw zapytać czy zapowiedzieć swoją wizytę.

Przemyśl na poważnie swoją rolę

Spójrz na wasze relacje nieco z boku, obiektywnie odpowiedz sobie na pytanie, czy nie jest jednak tak, że w jakiś sposób specjalnie nie próbujesz wywoływać konfliktówj, czy czasem nie jest tak, że chcesz, aby nie czuła się specjalnie dobrze. Być może jednak to Ty robisz takie rzeczy, które prowokują ją do pewnych zachowań.

Nie próbuj spełniać jej zachcianek

Nie pozwalaj sobą manipulować. Ona chciałaby, żebyś robiła tylko to, co jej odpowiada i tak, jak ona to sobie wyobraża: gotować masz w taki sposób, a dbać o dzieci w inny . Nie! Daj jej do zrozumienia, że to Twój dom i ty tutaj podejmujesz wszelkie decyzje. Uśmiechnij się i powiedz to wprost.

Nie oczekuj niczego

Jeżeli w twojej głowie pojawiła się wizja która ma dotyczyć relacji z teściową, lepiej ją porzuć. To, co Was połączyło najpewniej nigdy nie będzie taki, jakbyś to planowała, a posiadanie oczekiwań może prowadzić także do rozczarowań. Jeśli pogodzisz się z tym, jak wygląda sytuacja łatwiej będzie o zrozumienie.

Stawiaj na swoje

Może teściowa raz czy drugi się obrazi, ale czy to aż tak wielka tragedia? Oczywiście, że walka ta nie będzie walką łatwą, a teściowa może zacząć udawać pokrzywdzoną czy nawet spróbuje, trzaskania drzwiami, wrzasków i szlochania. Po paru takich atakach wściekłości, zrozumie jednak, że nie ma do czynienia z kimś, kogo może sobie ustawić.

Dobra sprawa

Nie zapominaj, że teściowej zawdzięczasz przynajmniej jedną dobrą rzecz — Twojego ukochanego faceta. Ona go wychowała, kształtowała i jeśli trafił się tobie super facet, powiedz teściowej, jak dobrze się spisała. Takie docenienie jej starań może pozytywnie wpłynąć na Waszą relację.

Przede wszystkim – zdrowy egoizm

Pomyśl czasem tylko o sobie. Jeśli teściowa za bardzo ingeruje w wasze życie, masz prawo do postawienia granicy. Jeśli nie masz ochoty do wybierania się na spotkanie z rodziną męża kolejny raz w tym miesiącu, nie zadręczaj się.

Zniżanie się do jej poziomu

Jeżeli trafi się tobie naprawdę nieprzyjemna i męcząca teściowa, nie powtarzaj nigdy jej metod postępowania. Nawet w chwili gdy masz ochotę odegrać się za wszystko, co ona tobie zrobiła, odpuść. Obojętna postawa pozwoli nie dopuścić do zamieszania i dramatu, który zapewne szybko obiegnie całą rodzinę.

Nie próbuj jej do siebie przekonywać na siłę

Nie ma sensu robić wszystkiego, aby zdobyć akceptację teściowej. To naturalne, że każdy rozumie innych na swój wyjątkowy sposób i to, co podoba się tobie, nie musi odpowiadać teściowej. I odwrotnie. Jeśli zrozumiesz, że wcale nie musisz się podporządkowywać do jej wyobrażeń, szybciej nauczysz się być asertywną i mieć swoje zdanie, nawet kiedy ona ma całkiem inne.

Bądź asertywna

Czasem trudno powiedzieć teściowej, że czegoś sobie po prostu nie życzysz, ale ustanowienie konkretnych granic w relacjach tak, by nie być wiecznie złą lub niegrzeczną, jest konieczne. To ułatwi wasze dalsze wspólne życie.

Porozmawiam szczerze z mężem

Spraw by zainteresował się sprawą i konfliktem. Jego ingerencja może skrócić czas „wojny domowej”. Poza tym warto, aby przedstawił swój punkt widzenia – dzięki temu będziesz wiedziała na czym stoisz.

Empatia

Dzięki odpowiedniej dawce empatii możesz zrozumieć punkt widzenia teściowej. Ona też ma swoje wyobrażenia o przyszłości, nadzieje czy lęki, które powiązane są z jej ukochanym z synem (te plany związek mają również z Tobą). Próba zastanowienia się, z czego wynikają jej starania i intencje, sprawi, że łatwiej będzie obiektywnie ocenić sytuację i być może także nieco łagodniej zareagować na pewne sytuacje, które niekoniecznie Ci się podobają.

zamów wróżbę jak zamówić moją wróżbę