Przepowiadanie przyszłości – Wróżbiarstwo

Widać, iż ludzie od zamierzchłych czasów byli przejęci tym, że nie znają przyszłych losów. Życzyli sobie wiedzieć, co czeka ich w przyszłości i przygotowali kilka pomysłowych metod, aby spróbować dotrzeć do tych informacji. Każdy z tych sposobów ma swoją nazwę.

Onomancja

Jasnowidzenie na podstawie imion ludzi lub nazw przedmiotów. U Słowian w okresie świąt młode dziewczęta wychodziły na ulicę i pytały przechodnia o imię. Wierzono, że w taki sposób można poznać imię przyszłego małżonka.

Przepowiadanie przyszłości - Wróżbiarstwo

Aleuromancja

Odpowiedź na nurtujące pytania pisano na kawałkach papieru, papierki wkładano do kulek z ciasta z mąki pszennej, zapiekano, mieszano i losowano.

Sikomancja

Sztuka jasnowidztwa z pomocą napisów na liściach drzew. Zrywano liść z drzewa i pisano na nim pytanie. Potem kładziono go w bezpieczne miejsce i przypatrywano się w jakim czasie usycha. Im dłużej liść pozostawał świeży, tym lepsza była prognoza.

Piromancja

Wróżba na podstawie płomienia świecy lub lampy naftowej, do którego wrzuca się odrobinę ziół. Jeśli płoną one szybko, to dobry znak. Słaby płomień oznacza smutny los i krótkie życie.

Geloskopia

Wróżenie z wykorzystaniem śmiechu, określanie usposobienia człowieka i otrzymywanie pewnych przesłanek na podstawie tego, jak dany człowiek się śmieje. Uważano, że ten kto często się śmieje jest człowiekiem uprzejmym i otwartym, zaś kto rzadko lub wcale się nie śmieje, jest zobojętniały i ma twardy charakter. Cichy śmiech oznacza miękkość, zaś głośny oznacza ostrość i skłonność do kłamstwa.

Katoptromancja

Wróżenie z pomocą luster lub błyszczących metalowych płyt.

Chrimomancja

Dywinacja z pieniędzy znane od dawien dawna. Aktualnie można przepowiadać przyszłość z pieniędzy papierowych. Wyjmujemy na chybił trafił jeden banknot przy czym bez znaczenia jest rodzaj waluty, zadajemy pytanie i sprawdzamy numer. Zasada jest taka, parzyste liczby są korzystne dla płci żeńskiej, nieparzyste zaś pochlebne dla płci męskiej. Istnieją dwa sposoby poszukiwania odpowiedzi, w pierwszym trzeba dodać wszystkie cyfry numeru banknotu. Jeśli np. suma wyniesie 22 to będzie liczbą parzystą. Inny sposób polega na tym, że bierze się pod uwagę ostatnią cyfrę.

Krystallomancja

Początkowo do dywinacji używano kawałka górskiego lub innego przezroczystego kryształu, później kryształowej lub szklanej kuli. Kto chciał poznać przyszłość, uporczywie wpatrywał się w błyszczącą powierzchnię, dopóki nie pojawiły się obrazy lub wizje.

Rafli

Prorokowano z piasku, a dokładniej za pomocą linii rysowanych specjalnym patykiem na cienkiej warstwie piasku przesianego przez sito.

Kartomancja

Przepowiadanie przyszłości za pomocą kart. Chyba najbardziej znana dzisiaj metoda wieszczenia przyszłości.

Astrogiromancja

Wieszczenie przyszłości za pomocą wielobocznego bączka, którego krawędzie zostały zaopatrzone w litery lub cyfry.

Spodomancja

Wieszczenie przyszłości z popiołu. Na Słowiańszczyźnie w okresie świątecznym dziewczyny wieczorem posypywały popiołem buty, a rano patrzyły, ile pozostało popiołu na obuwiu. Ta będzie najbogatsza, na której obuwiu zostało najwięcej popiołu.

Halomancja

Jasnowidzenie z soli. Brano odrobinę soli, ociupinę wody, mieszano je i jedzono. Przeznaczony partner miał się pojawić we śnie i podać napój.

Apantomancja

Jasnowidzenie na podstawie napotkanych po drodze zwierząt, ptaków i innych istot.

Aeromancja

Prastary sposób dywinacji na podstawie wyglądu nieba, obłoków, komet, spadających gwiazd i innych zjawisk obserwowanych na niebie.

Hydromancja

Wróżenie z wody. Interpretowano jej barwę, fale na jej powierzchni, podwyższenie i obniżenie poziomu w naturalnych zbiornikach wody, kręgi i liczbę „skoków” kamienia puszczonego na wodę. Z wody korzystano również jak z „magicznego kryształu”, próbując ujrzeć w niej obrazy.

Moleozofia

Interpretowanie pieprzyków, brodawek, blizn i innych zmian skórnych. W czasach starożytnych jeden z ważniejszych sposobów wróżenia.

Sideromancja

Wróżba, podczas której na blaszce spala się słomę i interpretuje się jej ślady i wzory, jakie pozostawi na blaszce.

Bibliomancja

Dywinacja z pierwszej z brzegu powieści, oparte na losowym wyborze tekstu. Było znane już w przedwiecznej Grecji, gdzie w taki sposób przepowiadano przy użyciu zwojów papirusowych. W chwili obecnej prorokuje się po prostu otwierając powieść na chybił trafił lub podając numer strony i wers liczony od góry lub od dołu.

Margaritomancja

Wróżenie z pereł. Dawniej podawano, iż perła umieszczona pod przewróconą czaszą powinna wydawać dźwięki, kiedy zbliża się do niej zły człowiek.

Kapnomancja

Dywinacja na podstawie koloru, kształtu i kierunku unoszenia się dymu nad ołtarzem ofiarnym.

Owomancja

Przepowiadanie przyszłości z kurzego jajka. Bierze się naczynie z ciepłą wodą i rozpuszcza w nim białko. Gdy się ścina, powstają liczne figury, których kształt trzeba przeanalizować. Natomiast białko, które osiada na dnie naczynia, uważane było za zapowiedź nieszczęścia.

Aksinomancja

Antyczny sposób jasnowidzenia na podstawie topora wbitego w kłodę drewna. Jako odpowiedź interpretowano dźwięki i wibracje, które powstały przy wbijaniu topora.

Gyromancja

Jasnowidzenie przy pomocy kręgu wyłożonego literami lub cyframi. Wróżbita chodzi po kręgu dopóki nie potknie się naprzeciwko jakiejś litery.

Demonomancja

Prastare wróżby przy pomocy demonów. Wróżbiarz albo wzywał demona, albo tylko wypowiadał lub pisał jego imię, później demon w tej lub innej formie dawał odpowiedź na pytanie.

Auspicjomancja

Przedwieczna wieszczba dokonywana na podstawie obserwacji lotu ptaków. Specjalny kapłan zakreślał żelazem pewną przestrzeń, na której oczekiwał znaku od przelatującego ptaka.

Punktacja

Sposób jasnowidzenia, podczas którego losowo narysowane punkty łączy się ze sobą liniami i interpretuje się otrzymaną w ten sposób figurę.

Belomancja

Pradawny sposób jasnowidzenia za pomocą rzucania lub balansowania strzałami.

Klidomancja

Przewidywanie przyszłości z pomocą zawieszonego na nitce klucza.

Nekromancja

Wywoływanie dusz umarłych w celu zadawania im pytań o przyszłość.

zamów wróżbę jak zamówić moją wróżbę